Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 20:00

Jak wygląda leczenie ubytków zębowych?

leczenie ubytków zębowych

Etap 1: Diagnostyka ubytków zębowych

Pierwszym krokiem na drodze do zdrowego uśmiechu jest profesjonalna diagnostyka. Podczas wizyty kontrolnej dentysta oceni stan zębów pacjenta, posługując się badaniem klinicznym oraz zdjęciem rentgenowskim. W ramach tej oceny określone zostaną rodzaje i rozmiar ubytków, co pozwoli na zaplanowanie właściwego leczenia.

Etap 2: Znieczulenie miejscowe

W celu zapewnienia komfortu podczas leczenia ubytków zębowych, przeprowadzanym np. w Józefowie, stomatolog może zastosować znieczulenie miejscowe. Znieczulenie to sprawia, że cały proces staje się praktycznie bezbolesny dla pacjenta. Wykorzystuje się tu różne preparaty znieczulające w formie iniekcji lub żelu.

Etap 3: Oczyszczenie ubytku

Następnie dentysta przystępuje do oczyszczenia ubytku z próchniczej tkanki. Stosowane są wówczas takie narzędzia jak wiertła stomatologiczne, które usuwają zmienioną strukturę zęba.

Etap 4: Odbudowa zęba

Po usunięciu próchnicy przyszedł czas na odbudowę zęba. W tym celu stosuje się różne materiały wypełniające ubytek, takie jak kompozyt czy też materiały szklano-jonomerowe.

Wypełnienia kompozytowe, zwane potocznie "białymi plombami", cieszą się dużą popularnością ze względu na ich estetykę – kolorem dopasowują się do naturalnych zębów. Materiały szklano-jonomerowe natomiast są rekomendowane przede wszystkim dla pacjentów pediatrycznych oraz w przypadku próchnicy korzeniowej.

Etap 5: Polerowanie wypełnienia

Ostatni etap leczenia ubytków zębowych to polerowanie wypełnienia. Wygładzenie powierzchni plomby jest niezwykle istotne dla komfortu pacjenta oraz właściwego funkcjonowania zgryzu. Ponadto, polerowanie zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej i kamienia, co sprzyja utrzymaniu higieny jamy ustnej.

Leczenie ubytków innymi metodami

W niektórych przypadkach leczenie ubytków może wymagać zastosowania bardziej zaawansowanych technik, takich jak endodoncja (leczenie kanałowe) czy protetyka stomatologiczna. Warto jednak pamiętać, że regularne wizyty kontrolne oraz dbanie o higienę jamy ustnej może skutecznie zapobiec powstawaniu ubytków zębowych lub ich pogłębianiu.

Wróć do bloga