Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 20:00

Jakie zabiegi warto wykonywać u dentysty w ramach profilaktyki?

wizyta u stomatologa

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezbędna, aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Kluczowa jest zatem również profilaktyka, w ramach której wykonywane są rozmaite zabiegi, przede wszystkim higienizacyjne, mające na celu poprawę kondycji zębów oraz zapobieganie rozwojowi poważnych chorób w jamie ustnej. 

Tylko przy regularnych wizytach można na bieżąco lokalizować i rozwiązywać problemy natury stomatologicznej. Do podstawowych zabiegów profilaktycznych należy:

  • skaling – usunięcie kamienia osadzającego się pod i na dziąsłach;
  • piaskowanie – oczyszczanie zewnętrznej powierzchni zębów z osadów i powierzchniowych przebarwień;
  • fluoryzacja – powlekanie zębów fluorem, dzięki czemu stają się one bardziej odporne na próchnicę, mocniejsze i mniej podatne na nadwrażliwość;
  • lakowanie – zabieg polegający na wypełnieniu zagłębień i bruzd w zębach, co ma na celu ograniczenie osadzania się na nich kamienia nazębnego.

Dlaczego wykonywanie zabiegów profilaktycznych u dentysty jest ważne?

Najważniejsza jest samodzielna higiena jamy ustnej. Warto jednak sprawdzić, jakie podstawowe zabiegi profilaktyczne można wykonać np. u stomatologów z Falenicy bądź innych gabinetów, aby odpowiednio zadbać o swoje uzębienie. Zaleca się, by wizyty u dentysty w ramach profilaktyki odbywały się co około 3–6 miesięcy.

Dzięki regularnym wizytom u stomatologa można szybko wykryć próchnicę, stany zapalne, choroby przyzębia oraz wiele innych dolegliwości. Pozwalają więc na odpowiednio wczesne zdiagnozowanie problemu, a także na wdrożenie właściwie zaplanowanego leczenia. Profilaktyka może też zminimalizować prawdopodobieństwo występowania wybranych schorzeń w przyszłości. O więcej informacji na ten temat warto zapytać swojego lekarza stomatologa.

Wróć do bloga