Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 20:00

Rodzaje koron zębowych. Które z nich są najlepsze?

dentysta

W zależności od potrzeb pacjenta oraz jego indywidualnych preferencji stomatolodzy mają do dyspozycji różne rodzaje koron zębowych, które różnią się materiałem wykonania, wytrzymałością i estetyką. W niniejszym artykule przedstawimy trzy popularne rodzaje koron zębowych, analizując ich zalety i wady oraz doradzając, które z nich mogą okazać się najlepsze dla pacjenta.

Czym charakteryzują się korony porcelanowe?

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów koron zębowych są korony porcelanowe. To doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie estetykę i naturalny wygląd uzupełnienia protetycznego. Dzięki swojej przejrzystości i zdolności do naśladowania barwy naturalnych zębów korony porcelanowe są praktycznie niewidoczne w jamie ustnej. Ponadto, porcelana jest materiałem biokompatybilnym, co oznacza, że nie powoduje reakcji alergicznych ani podrażnień dziąseł. Niestety, korony porcelanowe mają również swoje wady – są mniej wytrzymałe niż inne rodzaje koron i mogą ulec pęknięciu pod wpływem dużego obciążenia.

Jakie są zalety korony metalowo-porcelanowych?

Kolejnym rodzajem koron zębowych są korony metalowo-porcelanowe. Ich konstrukcja składa się z metalowej podbudowy pokrytej warstwą porcelany, co łączy zalety obu materiałów. Metalowa podbudowa zapewnia wysoką wytrzymałość i trwałość konstrukcji, dzięki czemu korony metalowo-porcelanowe są odpowiednie dla osób z silnym zgryzem oraz dla odbudowy zębów bocznych, które są narażone na większe obciążenia. Warstwa porcelany nadaje koronie estetyczny wygląd, choć nieco mniej naturalny niż w przypadku koron całkowicie porcelanowych.

Dla kogo polecane są korony cyrkonowe?

Ostatnim rodzajem koron, który warto rozważyć, są korony cyrkonowe. Cyrkon to materiał o właściwościach zbliżonych do porcelany, ale o większej wytrzymałości i twardości. Dzięki temu korony cyrkonowe łączą zalety koron porcelanowych i metalowo-porcelanowych – są estetyczne, naturalne i wytrzymałe. Ponadto, cyrkon jest materiałem biokompatybilnym, co minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Warto jednak zwrócić uwagę, że korony cyrkonowe mogą być nieco droższe od innych rodzajów koron.

Wróć do bloga