Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 20:00

Wskazania do ekstrakcji zębów, czyli kiedy leczenie nie wystarcza

ząb po usunięciu

Ekstrakcja zębów, czyli usunięcie zęba z jamy ustnej, jest zabiegiem stomatologicznym, który często wykonywany jest jako ostateczne rozwiązanie w przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Chociaż współczesna stomatologia stawia na ochronę naturalnych zębów i ich leczenie, czasami ekstrakcja jest konieczna, aby zapewnić pacjentowi zdrowie i komfort.

Zaawansowane próchnicowe zmiany

Jednym z najczęstszych powodów ekstrakcji zębów są zaawansowane próchnicowe zmiany, które prowadzą do osłabienia struktury zęba i bólu. Próchnica rozwija się na skutek działania bakterii, które niszczą szkliwo i wnękają się głębiej w ząb. Jeśli proces ten nie zostanie zatrzymany na czas, może dojść do uszkodzenia miazgi zębowej oraz korzeni. W takiej sytuacji lekarz stomatolog podejmuje decyzję o ekstrakcji zęba, gdyż próby leczenia kanałowego mogą okazać się nieskuteczne lub wręcz niemożliwe do przeprowadzenia. Usunięcie zęba w takim przypadku pozwala na uniknięcie powikłań, takich jak ropień czy rozprzestrzenianie się infekcji na inne zęby i struktury jamy ustnej.

Nieleczona choroba przyzębia

Choroba przyzębia to stan zapalny tkanek otaczających zęby, który prowadzi do ich stopniowego niszczenia. Nieleczona choroba przyzębia może prowadzić do utraty zębów, gdyż niszczy ona struktury utrzymujące ząb w szczęce, takie jak kość, cement i włókna ozębnej. W zaawansowanych przypadkach choroby przyzębia leczenie zachowawcze może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, a jedynym rozwiązaniem jest ekstrakcja zęba. Usunięcie zęba pozwala na kontrolowanie infekcji i zapobieganie jej rozprzestrzenianiu się na inne obszary jamy ustnej. Ponadto ekstrakcja zęba może być konieczna przed przystąpieniem do leczenia protetycznego, takiego jak wykonanie mostu czy implantacji.

Wróć do bloga