Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 20:00

Ruchomy czy stały? Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

kobieta z aparatem ortodontycznym

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego ma istotne znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale też dla ogólnego samopoczucia i samooceny. Rozważając leczenie ortodontyczne na pewno zastanawiasz się, jaki aparat wybrać - nie raz słyszałeś o aparatach ruchomych i stałych. Co charakteryzuje te dwa typy aparatów ortodontycznych? Dla kogo są przeznaczone? Na te i inne pytania odpowiemy we wpisie.

Aparaty ortodontyczne ruchome – czy każdy może z nich korzystać?

Aparat ruchomy to rozwiązanie stosowane u dzieci i młodzieży. Ten typ aparatu ortodontycznego przeznaczony jest bowiem dla osób z uzębieniem mieszanym, tzn. mlecznym i stałym jednocześnie. Główną zaletą aparatu ruchomego jest możliwość samodzielnego zakładania i zdejmowania przez pacjenta, co pozwala na większą swobodę w codziennym funkcjonowaniu. Aparaty ruchome są zwykle wykonane z tworzywa sztucznego i metalu, co sprawia, że są stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości. Dzięki temu pacjenci mogą dbać o higienę jamy ustnej bez obaw o powstawanie próchnicy czy kamienia nazębnego. 

Aaraty stałe – kto może je nosić?

Aparat stały przeznaczony jest dla osób z uzębieniem stałym. To rozwiązanie, które pozwala na precyzyjne i skuteczne leczenie nawet najbardziej skomplikowanych wad zgryzu. Aparaty ortodontyczne stałe składają się z zamków, które są przyklejane do zębów, oraz drutów, które łączą te zamki. Do wykonania aparatów stałych wykorzystuje się metal i porcelanę, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta. Jedną z zalet aparatów stałych jest fakt, że są one stale noszone przez pacjenta. 

Kryteria wyboru – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze aparatu ortodontycznego warto zwrócić uwagę w szczególności na to, czy dana metoda leczenia jest odpowiednia dla naszego przypadku. Przypomnijmy, że aparaty ruchome przeznaczone są dla dzieci i młodzieży - osób z uzębieniem mieszanym, stałe zaś, dla młodzieży i dorosłych z uzębieniem stałym. Warto skonsultować się z ortodontą, który oceni nasz zgryz i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. 

Wróć do bloga